Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde günlük, haftalık ve aylık araç kiralama ülke genelinde çok yaygındır. Hemen hemen hepimiz araç kiralamış veya kiralamayı düşünmüşüzdür. Peki, araç kiralarken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Araç kiralamadan önce sektörde var olan ve uzun yıllar hizmet veren markaları incelemeli ve kararınızı ona göre vermelisiniz. Burada önemli olan konu firmanın yasal kimliği olması ve sertifikalı bir şekilde hizmet vermesidir.

Alacağınız bir araç kiralama hizmetinin kalitesini belirleyen en öncelikli etken çalıştığınız firmanın kalitesiyle doğru orantılıdır. Firmanın size vermiş olduğu sözleri tutması ve taahhüt etiklerini yerine getiriyor olması gerekir. Bunun dışında size temin edilen aracın tüm bakımlarının ve kontrollerinin düzenli olarak yapılıyor olması da güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Bu kontrollerin yapılıyor olduğunu bilebilmeniz zor olduğundan firmanın güvenilir olması gerekir.

Araç kiralarken aracın herhangi bir hasarı olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Zira araçta önceden meydana gelen bir hasar mevcut ise ve siz bunu fark etmediyseniz aracı teslim ederken bu hasarın maliyetini karşılamak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle de her araç kiralama işleminde aracı teslim almadan hasar olup olmadığını kontrol etmeli ve bulunan hasarları firma ile teyit etmelisiniz.

Araç kiralama işlemlerinde ehliyet yaşı, depo dolu / boş teslim koşulu, yor yardımı ve sigorta gibi pek çok koşul bulunur. Bu koşullardan bazıları araç kiralama firmasına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle, araç kiralamadan önce firmanın koşullarını dikkatle incelemesiniz. Örneğin, piyasaya göre çok daha ucuz fiyat veren bir firmadan araç kiraladıktan sonra size çok daha fazla maliyet çıkaracak olan koşullarla karşılaşabilir ve pişman olabilirsiniz. Bu nedenle de fiyata aldanıp hızlı karar vermemeli koşulların tamamını göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz.

Küçük araçlar yakıt tüketimi de daha az olacağı için fiyat olarak her zaman daha ekonomiktir. Özellikle on-line yapılan rezervasyonlarda küçük araç tercih ederek, firmaların küçük araca sahip olmadıkları durumda ücretsiz araç yükseltme seçeneğinden de yararlanma şansınız olabilir. Hem kullanması kolay hem de park sorunuyla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Yapılacak olan sigortanın kapsamı ve maliyeti konusunda bilgi almayı ihmal etmemelisiniz. Araç kiralamalarda sigorta genellikle firmalar tarafından otomatik olarak yapılır ancak sigortanın kapsamı değişiklik gösterebilir. Bu nedenle Aksi takdirde beklenmedik maliyetlerle karşılaşabilir ve sigorta kapsamı dışında kalan bazı durumlardan dolayı yüksek meblağalar ödeyebilirsiniz. Araç kiralama işlemini yaparken mutlaka sigorta seçeneklerini ve koşullarını hakkında firma yetkililerinden bilgi almalısınız.

Araç kiralamak çok kolay bir işlem olsa da sürüş esnasında ya da teslim zamanı geldiğinde bir sorunla karşılaşmamak için yapılan anlaşmada tüm detayları incelemek önemlidir. Sözleşmeyi imzalamadan önce merak ettiğiniz her şeyi sormalısınız. Eğer bu konuda tedirginlik hissediyorsanız, kiralamadan önce kuralları araştırmalısınız.

İlgili Yazılar

Web Sitemiz Yayın Hayatına Başladı...

Kırklareli Oto Kiralama

Yavuz Rent a Car