Kiralık Araç Bildirim Sistemi

Kiralık Araç Bildirim Sistemi (KABİS), Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 03.10.2015 tarihinde devreye sokulmuş bir güvenlik sistemi. Peki araç kiralama firmalarına kullanım zorunluluğu getirilen KABİS nedir? KABİS nasıl kullanılır? KABİS’e nasıl üye olunur? Nasıl giriş yapılır? Bu ve buna benzer merak edilen soruların cevaplarını detaylı şekilde anlatalım.

KABİS – Kiralık Araç Bildirim Sistemi Nedir?

Kiralık Araç Bildirim Sistemi (KABİS), araç kiralama hizmeti (rent a car) veren firmaların, kiralanan araç bilgilerini ve aracı kiralayanların kimlik bilgilerini Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, internet üzerinden anlık bildirim yapması için oluşturulmuş bir sistemdir.

Bu güvenlik sistemindeki amaç, hem araç kiralama hizmeti veren şirketin hem de aracı kiralayan kişinin mağduriyet yaşamamasıdır. Bu sistemle tıpkı otellerde ve tüm konaklama hizmeti veren yerlerde olduğu gibi, araç kiralama hizmeti satın alan kişinin de bilgileri kolluk kuvvetlerine bildirilmek zorundadır. Bu sayede araç kiralayan kişinin herhangi bir suça dahil olması durumunda EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) tarafından anında tespiti yapılabilecektir.

Eskiden araç kiralayan kişilerin verdiği kimlik bilgilerinin doğruluğu kontrol edilemiyordu. Böyle olunca sahte kimlik bilgileri ile araç kiralayıp, terörden toplum düzenine aykırı hareketlere, hırsızlıktan kaçakçılığa kadar birçok suça dahil olan kişilerin takibi mümkün olmuyordu. Bu da araç kiralama şirketlerini ciddi şekilde sıkıntıya sokuyordu. KABİS’in devreye girmesiyle firmalar ile Emniyet Müdürlüğü arasında bağlantı kuruldu. Artık araç kiralayan müşterilerin ve kiralık araçların tüm bilgisi tek bir çatı altında toplanıyor. Bu bilgiler hem firmanın hem de Emniyet Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde oluyor. Yaşanabilecek olumsuz bir vakada da anında kimlik tespiti yapılabiliyor.

KABİS – Nasıl Üye Olunur?

KABİS’e üye olmak için araç kiralama firması (rent a car) yetkililerinin, sahip oldukları iş yerine ait ruhsat ve vergi levhası ile beraber bağlı bulundukları Asayiş Şube Müdürlüğü, Polis Merkezi Amirliği ya da en yakın karakoldaki ilgili birime (Kiralık Araç Bildirim Sistemi İl Yöneticisi) başvuruda bulunması yeterli. Başvuru yaptığınız zaman size bir de üyelik formu veriliyor. Evraklarla beraber bu formu da doldurup teslim ediyorsunuz.

! KABİS’e kayıt olacak firmadaki bilgisayarın IP numarasının sabit olması gerekiyor. Evrakları teslim etmeye giderken bu IP numarasını da not alıp beraber götürmeyi unutmayın. Çünkü sadece bu IP numarasındaki bilgisayara yetki verilecek.

Başvuru yapıldıktan sonra EGM tarafından e-posta adresinize üye kodu ve parolanız gönderilir. Bu bilgileri ile KABİS’e giriş yapabilirsiniz.

KABİS – Nasıl Kullanılır? KABİS Giriş

EGM’den aldığınız üyelik kodu ve şifre ile aşağıdaki adrese giriş yapabiliyorsunuz. Sisteme girdikten sonra araç ve araç kiralayan kişi bilgilerini düzenli şekilde sisteme bildiriyorsunuz. Aracın plakası, ruhsat bilgileri, markası, rengi, modeli vb.. Aracı kiralayan kişinin T.C. kimlik numarası, adı, soyadı vb..